Skip to content

Laureaci KIFF 2021

Zwycięzcy pierwszej edycji festiwalu KIFF w KinoGram

Jury KIFF pod przewodnictwem Kasi Adamik, w składzie: Dariusz Jabłoński, Piotr Jaxa, Joanna Kos-Krauze oraz Magdalena Łazarkiewicz wybrało najlepsze filmy krótkometrażowe na KinoGram International Film Festival w Fabryce Norblina. Znamy też zdobywców Nagród Publiczności oraz dodatkowych wyróżnień. Wszystkie zostały ogłoszone na Gali Wręczenia Nagród KIFF 30 listopada 2021 w kinie KinoGram.

Selekcjonerzy festiwalu – tę rolę pełnili influencerzy filmowi Całe Życie w Kinie, MovieWay, MoviesRoom i Drugi Seans – wskazali 30 filmów, z których Jury wyłoniło zwycięzców trzech głównych nagród. 

Pierwsze miejsce – statuetkę KIFF i 500 euro zdobyła Ferajna Filmowa Kapok w składzie Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz oraz Bartosz Terlicki za film animowany „C’est la vie”. Zwycięski film to krótka opowieść o człowieku, który staje w obliczu najbardziej osobliwego momentu sztuki równowagi, sztuki wyboru, sztuki życia. 

Drugie miejsce – statuetkę i 200 euro przypadło reżyserce filmu „Szczeliny” Magdalenie Gajewskiej, absolwentce Warszawskiej Szkoły Filmowej. To opowieść o Teresie, trzydziestolatce, która po urodzeniu dziecka popada w depresję poporodową i wraz z mężem postanawia na jakiś czas przenieść się z powrotem do rodzinnego domu w małym miasteczku. Tam niespodziewanie spotyka swoją dawną miłość, Annę. U obu kobiet odradza się silne uczucie. W rolach głównych wystąpiły Jaśmina Polak i Justyna Wasilewska. 

„Jeszcze porozmawiamy” w reżyserii Mateusza Buławy to laureat trzeciej nagrody Jury – statuetki i 100 euro. Dokument o dwóch braciach u progu dorosłości wciąż znajdujących się pod władzą matki oraz sekundującej jej babci. „Żebyś się wreszcie opamiętał” – te wymowne życzenia bożonarodzeniowe matki dla syna określają wzajemne stosunki w rodzinie. Jednak portret rodzinny nie jest pełny – brakuje w nim ojca, którego znacząca nieobecność powraca wraz z głuchym sygnałem w słuchawce telefonu…

Z wielką przyjemnością oglądałam zgłoszone filmy. Zaskoczył mnie bardzo wysoki poziom i profesjonalizm produkcji. Było o czym rozmawiać z jurorami, a rozmowy były ciekawe i inspirujące, również dzięki różnorodności tematów i stylistyki krótkich metraży. Bardzo ciekawe dokumenty, oryginalne animacje i dobrze opowiedziane fabuły. Wybór nie był łatwy. – powiedziała Kasia Adamik, reżyserka, przewodnicząca Jury KIFF 2021

Jury zdecydowało się również przyznać wyróżnienie specjalne dla operatora Maxa Bugajaka za zdjęcia do filmów „Skowyt” w reż. Bartosza Brzezińskiego i „Marzenia samotnych ludzi” w reż. Marka Leszczewskiego. 

Nagrody Publiczności otrzymały filmy: „Lila”, reż. Kacper Świtalski, „Pod niebem”, reż. Marta Skiba i „Coś”, reż. Kasia Babicz. 

Pierwsza edycja festiwalu KIFF była wspaniałym doświadczeniem dla KinoGram i całej naszej ekipy. Na festiwal zgłoszono wiele wartościowych filmów krótkometrażowych z całego świata. Mamy nadzieję, że KIFF na stałe wpisze się w filmowy krajobraz festiwalowy. – mówi Anna Zoll, dyrektor festiwalu. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy KinoGram (KIFF) to niezależny międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych.  Został stworzony przez kino KinoGram – miejsce w fascynującej postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Norblina w Warszawie, skupiające się na kulturze. To tutaj odbywają się premiery filmowe, panele dyskusyjne oraz retransmisje wydarzeń kulturalnych. 

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie www.kinogram.pl/kiff/ oraz na platformie www.filmfreeway.com/KinoGramInternationalFilmFestival