Skip to content

  „Traviata” w cyklu „Wieczór z operą” w KinoGram

Jest arcydziełem włoskiej opery i od blisko 170 lat nieprzerwanie opowiada nam poruszającą historię pięknej kobiety. „Traviata” Giuseppe Verdiego to kolejny tytuł w cyklu „Wieczór z operą” w KinoGram – 16 lutego 2022 o godz. 19.00. Gościem spotkania będzie Dorota Kozińska, znakomita latynistka, tłumaczka, krytyk muzyczny i operowy.

Nic nie zapowiadało powodzenia „Traviaty”. Historycy do dziś spierają się, czy prapremiera dzieła była aż tak spektakularną klapą, jak to przedstawiano, ale fakt, że historia paryskiej kurtyzany początkowo budziła ostre reakcje cenzury i publiczności. Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), ale publiczność nie była w stanie znieść na scenie operowej kurtyzany jako postaci pozytywnej. I tego, że akcja rozgrywa się współcześnie… Potem przyszedł wielki sukces. Gdy po latach pytano Giuseppe Verdiego, którą ze swoich oper uważa za najlepszą, odpowiadał, że jako zawodowiec wybierze „Rigoletto”, a jako amator właśnie „Traviatę”. 

„Traviata” to dziś przebój scen operowych, a partia Violetty Valéry (tytułowej „traviaty”, czyli z jęz. włoskiego „zbłąkanej”) stała się koronną partią największych sopranów. Wszystko tu skupia się na niej – pięknej paryskiej kurtyzanie zakochanej w przybyszu z prowincji, poświęcającej wielką miłość w imię rozsądku. Pretty Yende – południowoafrykańska sopranistka, która na co dzień występuje w mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera i Wiedeńskiej Operze Państwowej – w Operze Paryskiej z sukcesem wzięła na swoje barki arcytrudną wokalnie i aktorsko rolę Violetty. 

Australijski reżyser Simon Stone przenosi akcję dzieła do dzisiejszego Paryża, pełnego elegancji, ale i rozpasania. Postaci budują relacje przez Internet. Przedstawienie przygotowano w 2019 roku. Obecnie z powodzeniem gości ono na deskach Wiener Staatsoper, co świadczy o tym, że – mimo uwspółcześnienia – spektakl ten podoba się także bardziej konserwatywnej publiczności, gdyż nadal jest zgodny z tekstem libretta.

Gościem pokazu będzie Dorota Kozińska, jedna z najlepiej w Polsce piszących i mówiących o operze, znawczyni gatunku, latynistka. Magda Miśka-Jackowska zapyta o kulisy pracy krytyka muzycznego, specyfikę branży i oczywiście o geniusz muzyczny Giuseppe Verdiego, ukochanego przez świat wielkiego włoskiego kompozytora.

Giuseppe Verdi – „La traviata” z Opéra national de Paris (Palais Garnier)

W rolach głównych: Pretty Yende, Benjamin Bernheim, Jean-François Lapointe

Reżyseria: Simon Stone

Dyryguje: Michele Mariotti