Skip to content

„Urzecze i Wisła” w kinie KinoGram!

Zapraszamy serdecznie do kina KinoGram na wernisaż fotografii Wiktora Strumiłło zatytułowany „Urzecze i Wisła”. Wystawa pokazuje niezwykły urok regionu Mazowsza, jakim jest Urzecze. Kadry, wyciągnięte jakby z filmu, pozwalają na przebycie własnej podróży po okolicy położonej tak blisko Warszawy, a zachwycającej swą urodą i żywiołem. 

Złoty Wiek dla Polski nie zaistniałby pewnie, gdyby nie Wisła – jedyna autostrada ówczesnych czasów, którą spławiano drewno, zboże i inne towary na szkutach, galarach i dubasach.  Płynęły do Gdańska i później w świat. Gdy Kolumb na swych około 20-metrowych małych statkach szukał Ameryki, po Wiśle pływały 40-metrowe szkuty. Swą zwinnością desek surfingowych osiągały prędkości większe, niż dzisiejsze drewniane łodzie napędzane silnikami. Wisła i jej dopływy były wtedy krwioobiegiem Rzeczpospolitej. 

Wystawa potrwa do do 19 grudnia br. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

***

O autorze wystawy, Wiktorze Strumiłło.

Na co dzień realizuje zdjęcia jako operator kamery i operator drona oraz fotograf. Jest autorem zdjęć (dron) do filmów m.in. Ewy Ewart „Do ostatniej Kropli”, który został już doceniony i nagrodzony:

Grand Prix za najlepszy film 2023 roku oraz nagroda za najlepszy polski film dokumentalny na BNP Paribas Green Film Festival w Krakowie;

Złota Nimfa – nagroda specjalna im księcia Reiniera za najlepszy film dokumentalny na 62 festiwalu telewizyjnym w Monte Carlo;

I nagroda w kategorii „Oceany i ich ochrona”  na festiwalu Deauville Green Awards we Francji.

Ponadto był autorem zdjęć do filmów: „Zaginione urzecze” (2020), „Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi” (2014), „Pieśń buntu” zespołu R.U.T.A. (2012). Fotografuje z zamiłowania. Jest żeglarzem śródlądowym i morskim. Współbudowniczym repliki XVI-wiecznej szkuty „Oskar Kolberg”. Pasjonat rzek, a w szczególności Wisły i Pilicy.