Międzynarodowy Festiwal Filmowy KinoGram (KIFF) został stworzony przez kino KinoGram – miejsce we wspaniałej postindustrialnej przestrzeni dawnej Fabryki Norblina w Warszawie, stawiające na kulturę, gdzie można spotkać czołówkę polskich twórców filmowych oraz ludzi z branży z ich wykładami mistrzowskimi i prelekcjami. W KinoGramie odbywają się premiery filmowe, panele dyskusyjne, retransmisje wydarzeń kulturalnych.
KIFF to niezależny międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych o długości od 3 do 30 minut. Mogą w nim brać udział zarówno profesjonaliści, jak i studenci oraz amatorzy. Do udziału w festiwalu kwalifikują się filmy dobrej jakości. Nie muszą być kręcone profesjonalnym sprzętem – każda technika jest możliwa. Idealny film na KIFF to taki, który ma dobrą, ciekawą historię, przesłanie dla świata, pokazuje wyjątkową osobę lub sytuację….
Anna Zoll
Dyrektor Festiwalu
Od zawsze pociągał ją film i siła z jaką ta forma sztuki potrafi oddziaływać na ludzi. W 2018 r. nakręciła swój pierwszy film. Do dziś reżyseruje i produkuje własne filmy krótkometrażowe o tematyce społecznej. Główne to: „Heart Therapy”, który zdobył wiele nagród na świecie – zdobył m.in. 2. miejsce na Festiwalu Filmowym w Cannes w Nespresso Talents zwyciężył w LA Global Shorts oraz zdobył nagrodę w kategorii „Best Woman Filmmaker” na Vegas Movie Awards. Inne filmy to „SPIDER” i „You Can’t See Me”.
Od 2018 r. jest ambasadorem Nespresso Talents oraz członkiem jury.
Obecnie pracuje nad VR-owym filmem „DANCING LETTERS” i serialem dokumentalnym „Un Uomo Secondo Kurenia”, dla którego muzykę komponuje zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

Zgłoszenia
Jak się zgłosić do KIFF?
Planujesz zgłosić swoją produkcję do festiwalu KIFF? Jesteśmy zaszczyceni! Ale najpierw zapoznaj się ze wszystkimi zasadami zgłoszenia Twojego filmu, a następnie zarejestruj się na www.filmfreeway.com.
Opłaty i terminy
Opłaty za zgłoszenia filmów są przyjmowane za pośrednictwem platformy FilmFreeWay.com
Do 24 czerwca 2022 obowiązuje opłata za zgłoszenie filmu w wysokości:
- $35 – standardowa opłata
-
$25 – dla Członków FilmFreeWay.com
Za zgłoszenia w terminie od 24 czerwca do 24 września 2022 obowiązuje opłata w wysokości:
- $45 – opłata standardowa
-
$40 – dla Członków FilmFreeWay.com
Nagrody
Jury KIFF przyzna swoje trzy główne nagrody, wybrane spośród TOP30. Nasi zwycięzcy otrzymają również statuetki oraz certyfikaty KIFF.
Nagroda Publiczności
Publiczność zagłosuje podczas pokazów TOP 30 w listopadzie 2022 r. i wręczy własną nagrodę. Zwycięzca otrzymuje Nagrodę Publiczności, która nie ma charakteru finansowego.

Statuetka KIFF
Statuetki będące elementem nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym KinoGramu KIFF są odzwierciedleniem wartości naszego kina, założeń festiwalu i trendów artystycznych.
Poznaj jury
KIFF to wyjątkowy festiwal – naszym celem było również zbudowanie wyjątkowego grona jury. Każdy ze zgłoszonych materiałów ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteśmy przekonani, że ten skład jurorski będzie w stanie precyzyjnie i wielopoziomowo ocenić każdą zgłoszoną produkcję.

Dariusz Jabłoński
Przewodniczący Jury
Producent, reżyser, scenarzysta, założyciel i prezes Apple Film, studiował reżyserię w słynnej Łódzkiej Szkole Filmowej. Po upadku komunizmu w Europie Wschodniej w 1990 roku został jednym z pierwszych niezależnych producentów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest producentem wykonawczym wszystkich produkcji Apple Film, inicjując twórczo wiele z nich.

Kasia Adamik
Jej debiutancki film “BARK!” brał udział w konkursie głównym na festiwalu Sundance. Od tamtej pory Kasia wyreżyserowała filmy fabularne (“Boisko bezdomnych”, “Janosik: Prawdziwa historia”, “Pokot” i “Amok”), dramatyczne seriale telewizyjne (“Absentia”, “1983” dla Netflixa, “Głęboka Woda”, “Pitbull”, “The Border” HBO), teatr, teatr telewizji, teledyski, 2nd unit i liczne reklamy. W swojej ponad 20-letniej karierze pracowała również jako montażystka i storyboardzistka przy wielu produkcjach amerykańskich i europejskich.

Magdalena Łazarkiewicz
Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. W sezonie 2005/2006 dyrektor artystyczny Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Od roku 2012 wykładowca w krakowskiej AMA Film Academy.
Wyreżyserowała m.in. filmy „Powrót”, „Ostatni dzwonek”, „Odjazd”, „Przez dotyk” i „Białe małżeństwo” i seriale takie jak „Głęboka Woda„. Realizowała też filmy dokumentalne, spektakle teatru tv, spektakli teatralnych (w tym przedstawienia operowe), telewizyjne programy kulturalne.

Piotr Jaxa
operator filmowy i fotograf, od 1982 do 2019 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie.

Alek Pietrzak
Absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu, oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii Filmowej. Zdobywał doświadczenie w pionie reżyserskim na planach filmów: Obywatel J. Stuhra, Bridge of Spies S. Spielberga, Planeta Singli M. Okorn, True Crimes A. Avranas, oraz serialach Belfer, czy Pod Powierzchnią. Obecnie Alek kończy wydział Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, wykłada pre-produkcje w Warszawskiej Szkole Filmowej i prowadzi audycje w radiu Kampus o nazwie Ciąg Dalszy Kinematografii.
KIFF 2021
Pierwsze miejsce – statuetkę KIFF i 500 euro zdobyła Ferajna Filmowa Kapok w składzie Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz oraz Bartosz Terlicki za film animowany „C’est la vie”.
Drugie miejsce – statuetkę i 200 euro przypadło reżyserce filmu „Szczeliny” Magdalenie Gajewskiej, absolwentce Warszawskiej Szkoły Filmowej.
„Jeszcze porozmawiamy” w reżyserii Mateusza Buławy to laureat trzeciej nagrody Jury – statuetki i 100 euro.
Jury TOP30
Harmonogram

24 czerwca 2022
Termin zgłaszania prac „Early Birds”
24 września 2022
Regularny termin zgłaszania prac
24 października 2022
Ogłoszenie wyników TOP30
24 listopada 2022
Ogłoszenie zwycięzców, gala wręczenia nagród
Ceremonia wręczenia nagród festiwalu KIFF odbędzie się w przestrzeniach wyjątkowego kina KinoGram zlokalizowanego w zrewitalizowanej, osiemnastowiecznej. Fabryce Norblina w Warszawie.
Aktualności
Zgłoszenia
Biuro festiwalu
Media
Kontakt
Masz dodatkowe pytania? Chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub na naszych mediach społecznościowych.
© KinoGram 2022